شطرنج دانشجویان آسیا

مهمترین رویدادها

فدراسیون های ورزشی

سایت های خبری

آرشیو مطالب

  

 

 


 

 

اینستاگرام فدراسیون


     فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی (فیزو)       

فدراسیون بین المللی ورزشهای دانشجویی (FISU) به طور رسمی در سال  1949 تأسیس شد. اما تاریخچه پیدایش آن به دهه 20 بر می گردد. اولین بازیهای جهانی دانشجویی در شهر پاریس به رهبری یک فرانسوی به نام ژان پیت ژان در سال 1923 برگزار گردید. همچنین اولین کنگره رسمی فیزو در سال 1924 در ورشو برگزار شد که کشورهای زیادی در آن شرکت نمودند.

در سال‌های 1925 تا 1939 چندین رویداد مهم ورزشی توسط کنفدراسیون بین المللی دانشجویان در شهرهای رم، پراگ،پاریس، دارمشتات، بوداپست، تورین و موناکو انجام شد. بعد از چنگ جهانی دوم و توقف چند ساله مسابقات و    فعالیت های ورزشی در جهان در سال 1949، فدراسیون ورزش دانشجویی به طور رسمی در لوکزامبورگ تولد یافت که اولین همایش ورزش بین المللی دانشگاهی را برگزار کرد.

این همایش ها در شهرهای مرانو، لوکزامبورگ، دورتموند وسن سباستین انجام شد. در حرکتی تازه در سال 1957 به دعوت فدراسیون ورزش دانشگاهی فرانسه فیزو مسابقاتی را برگزار کرد که دانشجویان دوبلوک غرب و شرق را گرد هم آورد. پس از این همایش اشتیاق فراوانی به وجود آمد تا مسابقه ای بین المللی برگزار شود که در آن دانشجویان سراسر جهان شرکت نمایند. در سال 1959 فیزو و اتحادیه جهانی دانشجویان توافق کردند تا به طور مشترک در مسابقاتی که سازمان ورزش ایتالیا در تورین برگزار می کند تحت عنوان یونیورسیاد شرکت کنند. یونیورسیادهای زمستانی هم موفقیت مشابهی را تجربه کردند، گسترش دامنه ورزش های دانشگاهی باعث شد تا از سال 1960 فیزو برای تکمیل برنامه یونیورسیاد، بر مسابقات جهانی دانشجویان نظارت کند این مسابقات برای دانشجویان ورزشکار در سراسر جهان برگزار می شد تا فرصتی فراهم شود که دانشجویان با روحیه تفاهم و صلح برای کسب نتایج بالای تکنیکی گرد هم آیند. فیزو به عنوان برگزار کننده پیشرو در ورزش دانشجویان و دارای مقام در برگزاری مسابقات چند رشته ای در سطح جهان دارای ساختاری منعطف و با کفایت می باشد.

در یونیورسیاد تابستانی، رقابتها در 10 رشته ورزشی (دوومیدانی، شمشیربازی، شیرجه، تنیس، بسکتبال، فوتبال،شنا، ژیمناسیتیک، واترپلو و والیبال) در دو قسمت مردان و زنان به صورت ثابت برگزار می شود.

از یونیورسیاد 2007 بانکوک، مقرر شد رشته های جودو و تنیس روی میز به رشته های مذکور اضافه گردد و تا 3 تا 4 رشته نیز به عنوان رشته های اختیاری به میزبان مسابقات هر دوره اختصاص داده می شود. در یونیورسیاد زمستانی نیز مسابقات در 6 رشته اسکی آلپالین و صحرانوردی، پرش اسکی، هاکی روی یخ، اسکیت نمایشی، اسکیت سرعت مسافت کم برگزار می شود و 1 رشته نیز به انتخاب کشور میزبان به رشته های فوق اضافه می شود.

شرکت تمام دانشجویان دنیا اعم از آماتور یا حرفه ای در مقطع سنی 17 تا 28 سال در مسابقات آزاد است.

البته در کنار برگزاری یونیورسیاد ها، برای پرداختن به رشته های دیگر نیز مسابقات قهرمانی در سطح جهانی در نظر گرفته شده است، از جمله دو صحرانوردی، جهت یابی، اسکواش، دوچرخه سواری، هندبال، تیراندازی با کمان، پاروزنی، گلف، تکواندو، اسب سواری، فوتسال، بیس بال، موج سواری، بدمینتون، شطرنج، سه گانه، کشتی آزاد و فرنگی، قایقرانی (کایاک)، کاراته، راگبی، وودبال، مسابقات اسکی آلپاین اروپا ، صحرانوردی و صخره نوردی

اهداف و وظایف فیزو:

فیزو جهت ارتقاء ارزش های ورزشی و تشویق به انجام فعالیت های ورزشی، همگام با روحیه دانشگاهی تاسیس و تصمیم دارد اهداف زیر را تحقق بخشد.

1-    گسترش ورزش در دانشگاهها و مراکز آموزشی، جهت افزایش اعتبار خود و اعتبار جنبش ورزش

2-    توسعه فدراسیون های ملی موجود در کشورهای مختلف و حمایت روابط آنها با دولت

3-    تعامل با کمیسییون های مطالعاتی جهت تقویت روابط موجود بین دانشگاهها، حرکت های ورزشی و دانشجویان

4-    تعامل با مسئولین سیاسی و اقتصادی و مطبوعات جهت دستیابی به راههای جدید به منظور گسترش ورزش دانشگاهی در تمام کشورها

5-    شناسایی برنامه توسعه از طریق آموزش و معیارهای اخلاقی، همگام با تکامل وسائل آموزشی در سراسر جهان

ساختار فیزو:

در حال حاضر فیزو از بخش های مختلفی از جمله مجمع عمومی فیزو با حضور بیش از 150 کشور، کمیته اجرایی با 23 عضو و کمیسییون های مختلف از جمله کیمته فنی بین المللی (بازی های تابستانی و زمستانی)، مسابقات ورزشی (CTI) ، کمیسیون پزشکی (CT)، کمیسیون بین المللی کنترل(CIC) ، کمیسیون مطالعات ورزش دانشگاهی (CESU) ، کمیسیون بین المللی مطبوعات (CDI)، کمیسیون بازاریابی، کمیسیون تاریخ و ... است.

دبیرخانه عمومی و حسابرسان نیز دو بخش دیگر این فدراسیون می باشند که مقر آنان در بروکسل است.

کنفرانس مطالعات ورزش دانشگاهی فیزو (FISU/CESU) نیز هر دو سال یکبار در کنار یونیورسیادها انجام می شود تا نیاز های ورزشی و روحیه دانشگاهی ، تامین و شناخته شود. در این کنفرانس مسئولین ورزش دانشگاهی کشورها در خصوص مسائلی در رابطه با آموزش فرهنگ ورزش به بحث و گفتگو می پردازند.

رویدادهای فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی سال های زوج میلادی به صورت مسابقات قهرمانی جهان در کشورهای مختلف برگزار می شود. با برنامه ریزی های بعمل آمده و پتانسیل های ورزش دانشگاهی کشورمان سال 2010 میلادی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی مبادرت به اعزام رشته های ورزشی زیر نمود.

 

میزبانان پیشین یونیورسیاد:

دوره

سال اجرا

کشور

شهر

اول

1959

ایتالیا

تورین

دوم

1961

بلغارستان

صوفیه

سوم

1963

برزیل

پورتوآلگرد

چهارم

1965

مجارستان

بوداپست

پنجم

1967

ژاپن

توکیو

ششم

1970

ایتالیا

تورینو

هفتم

1973

شوروی

مسکو

هشتم

1975

ایتالیا

رم

نهم

1977

بلغارستان

صوفیه

دهم

1979

مکزیک

مکزیکو

یازده

1981

رومانی

بخارست

داوزده

1983

کانادا

ادمونتون

سیزده

1985

ژاپن

کوبه

چهارده

1987

یوگوسلاوی

زاگرب

پانزده

1989

آلمان

دویسبورگ

شانزده

1991

انگلستان

شفیلد

هفده

1993

آمریکا

بوفالو

هجده

1995

ژاپن

فوکواوکا

نوزده

1997

ایتالیا

سیسیل

بیست

1999

اسپانیا

پالما

بیست و یک

2001

چین

پکن

بیست ودو

2003

کره جنوبی

دایگو

بیست و سه

2005

ترکیه

ازمیر

بیست و چهار

2007

تایلند

بانکوک

بیست و پنج

2009

صربستان

بلگلراد

بیست و شش

2011

چین

شنژن

بیست و هفت

2013

روسیه

کازان

بیست و هشت

2015

کره جنوبی

گوانگجو

میزبانان آتی یونیورسیاد

بیست و نه

2017

چین تایپه

تایپه

دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi