اخبار

مهمترین رویدادها

فدراسیون های ورزشی

سایت های خبری

آرشیو مطالب

  

 

 


 

جدیدترین اخبار و رویدادهای ورزش دانشگاهی

رئیس انجمن ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی فدراسیون دانشگاهی؛

رئیس انجمن ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی فدراسیون دانشگاهی؛

تختی نماد جوانمردی و مردانگی ورزش دنیاست

نویسنده: مدیر روابط عمومی/دوشنبه 17 دی 1397/دسته بندی ها: ورزش دانشگاهی, آرشيو, ويژه, هیئت های استانی

به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، دکتر کمال جوانمرد رئیس انجمن ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی فدراسیون به مناسبت فرارسیدن 17 دی فرارسیدن پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی اظهار داشت : 17 دی سالروز درگذشت شادروان تختی به عنوان اسطوره و نماد مردانگی و جوانمردی در تاریخ  سترگ ورزش کشور نقش بسته است.

مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی روز 17 دی را به عنوان «روز فتوت و جوانمردی در ورزش» یاد کرد و افزود: 17 دی این ظرفیت را دارد تا فرصتی برای شناخت بیشتر جوانان و نسل های آینده از مرحوم تختی و سجایای اخلاقی وی باشد ،زیرا پهلوانی و جوانمردی حلقه مفقود ورزش کشور بوده و با یاد و نام این اسطوره اخلاق می توان فرهنگ مردانگی را در بین جامعه ورزش تقویت نمود.

وی افزود : امام راحل به زیبایی فرمودند : ورزشکاران باید به علی (ع) اقتدار کنند ، زیرا حضرت علی (ع) الگوی یک انسان کامل است و مرحوم تختی به نیکی از مولایش پیروی کرد.

جوانمرد گفت : نه مدال طلای المپیک ملبورن و نه مدالهای نقره المپیک هلسینکی و رم او را محبوب قلبهای ایرانیان نمود و نه مدالهای رنگارنگ مسابقات جهانی و آسیایی تولیدو ، یوکوهاما ، تهران و هلسینکی او را به اوج قله افتخار رساند، بلکه مردانگی و پهلوانی از وی اسطوره ساخت.

تختی در زلزله بوئین زهرا نشان داد که بر دلهای ایرانیان حکومت می کند، در فینال  مسابقات کشتی1962 تولیدو بین الکساندرمدوید و غلامرضا تختی برگزار شد مدوید نگران  مصدومیتش بود غافل از آنکه تختی پیروزی را به هر قیمتی نمی خواهد ، این جوانمرد در مصاف با قهرمان روسی در فینال حتی یک بار هم به پای مصدوم حریفش حمله نکرد و خود به مدال نقره بسنده کرد و گردن‌آویز طلا را تقدیم حریف مصدومش یعنی مدوید کند،اما تاریخ شهادت می دهد که تختی مدال اخلاق و مردانگی را در آن میدان تصاحب نمود.

چاپ

تعداد مشاهده (218)/نظرات (0)

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi